Monday, June 4, 2012

STOCK PHOTO ÇEKİMİ / STOCK PHOTO SESSION

Herşeyden önce , nedir bu 'stock photo' ? :) 

What is 'stock photo' ? :)Stock photo dediğimizin ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için aşağıdaki linke tıklayıp uzun uzun okuyabilirsiniz: 

To understand what is a stock photo; you can click on the link below and read all:
Ya da benim basit ve örneklendirilmiş açıklamam da size bir fikir verebilir.
Örneğin: Diyelim ki benim bir dergim var ve bu ayki sayıda pazartesi sendromuyla ilgili bir makale yayınlamak istiyorum. Elbette konuyla ilişkili bazı görsel materyallere ihtiyacım olacak. Masa başında uyuklayan bir çalışan, elinde dosyalar tutan ; mutsuz suratlı genç bir kadın , v.s.

Or you can have an idea with my simple explanation and example.
For example: Let's think that i am an editor of a magazine and i want to publish an article about the 'monday syndrome'  on this month's magazine. For sure i would need some visiol material such as photos: A sleeping employee on the office desk or a young woman , carrying some heavy folders , with an unhappy face, e.t.c. 
Bu görsel materyale nasıl ulaşabilirim? 
1- Bir fotoğrafçıyla çalışırım. Model için, fotoğrafçı için, stüdyo için ve gereken her şey için para öderim. Ve epeyce zaman harcamış olurum.
2- Güvenilir stock photo sitelerinden birini tıklar; aradığım konuyla ilgili binlerce fotoğraf arasından en beğendiğimi seçer , düşük bir meblaya, istediğim ölçülerde bu fotoğrafa ve kullanım haklarına sahip olurum.

Where can I find these visial materials?
1- I would work with a photographer. In that way i would have to pay for the photographer, the model, the studio and for everything else and loose all this time.
2- I would visit one of that reliable stock photo sites, pick up the best photo i like(  in any size ) -related to the subject ,between thousand of options. In that way i could have the publishing rights of the photo i choose.
İşte stock photo dediğimiz şeyin mantığı budur. Tabii ki stock photo çekmenin de pek çok kuralı ve kendine göre pek çok zorluğu olduğunu kabul etmek gerek.

So this is what stock photo is. Of course i have to admit that shooting stock photo is not easy and it has its own rules.
Stock photo çekimlerini sadece bir obje veya objelerle yapabileceğiniz gibi,  model kullanarak da yapabilirsiniz. Burada önemli olan modelinizin , fotoğraflarının kullanım haklarını size vermiş olması!

You may do a stock photo session only with objects or you may work with a model as well. Here the important thing is that you have to have the 'model release' to use the photos.
Bizim bu haftaki modelimiz Türkiye ' de öğrenci olarak bulunan bir Rus idi. Çekime sabah saat 9:30 ' da başladık ve yaklaşık 4 saat aralıksız çekim yaptık.

Our model this week was a Russian studying in Turkey. We sarted the session at 09: 30 in the morning and worked for 4 hours without any break.
Çekimin bir bölümünü dışarıda doğal ışıkla gerçekleştirdik. Geri kalanını ise stüdyoda yapay ışık kullanarak yaptık.

For some particular shoots , we worked outdoors with the natural daylight and the rest of the sessıon; we shooted in the studio .
Eğer stock photo konusundaki tüm çalışmalarımıza göz gezdirmek isterseniz; blogumuzun sağ tarafındaki bölmede bulunan linklere tıklayarak bunu kolayca yapabilirsiniz :)

If you want to have an idea about our work on stock; you can click on the links on the right side of our blog.

No comments:

Post a Comment