Wednesday, May 16, 2012

LEICA M- MONOCHROM


Siyah -Beyaz Fotoğrafın Dijital Geleceği (?)

The digital future of black-and-white photography (?)


Sonunda oldu!

35 mm'lik filmin mucidi, Henri Cartier Bresson gibi sokak fotoğrafında ustalaşmış dünyaca ünlü fotoğrafçıların tercihi ve fotoğrafçılık dünyasının adeta Rolex'i diye adlandırabileceğimiz Leica; yine yapacağını yaptı...
Leica geçtiğimiz hafta sadece siyah-beyaz çekim yapan yeni 'range finder', 'full frame' dijital kamerasını piyasaya sürdü.

Finally it has arrived.

Leica, inventor of the 35mm film , which was (and still is) the camera of the most famous street photographers in the world, like Henri Cartier Bresson; Leica which is compared like the Rolex of photography, made it again…
Leica launched this week the new range finder camera, a Full frame which shoot only in black and white.''Leica M-System 'in efsanevi kameralarıyla şu ana kadar sayısız siyah-beyaz fotoğraflar çekildi.
Bir yandan bu geleneği sürdürürken öte taraftan da artık eski monokrom fotoğrafın yerini dijitale bırakmasının zamanı gelmişti.İşte Leica M Monochrom! Bu 35 mm formatlı , 'full frame' dijital kamera; siyah-beyaz fotoğrafın temel mantığından ödün vermeksizin tasarlanmış bir 'türünün ilk ve tek örneği'.Siyah-beyaz fotoğraflarda eşsiz bir keskinlik ve 'dynamic range' e sahip. Bu da M Monochrom'u , siyah -beyaz fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez kılıyor.''

''Countless iconic black-and-white photographs have been shot with the legendary cameras of the Leica M-System.
So it was time for a camera to continue this tradition and finally make it possible to deliver authentic monochrome photography in digital form: the Leica M Monochrom. It is the first full-frame, 35 mm format digital camera to be designed exclusively and without any compromises for black-and-white photography. It delivers ‘true' black-and-white images in unrivalled sharpness and dynamic range. This makes the M Monochrom the perfect camera for anyone with a passion for black-and-white photography.''

Bu kamera bazıları için 'bir hayalin gerçeğe dönüşmesi' olarak adlandırılabilir. Tabii aynı zamanda bazıları içinse son derece 'gereksiz' bir buluş olabilir.Ama gerçek şu ki; Leica'nın bu yeni kamerası diğer üreticilerin de oturup düşünmesi gereken bir atılım.Tek problem ise ; bu muhteşem makinanın fiyatı: Sadece 'body' nin maliyeti 8000$. Eğer önceden elinizde , halihazırda Leica' nın ürettiği M serisi lenslerden varsa problem yok. Yok değilse, lensler içinde bir bu kadar daha harcamanız gerekeceğini aklınızda bulundurun. Ya da eğer, Leica' nın yeni lensi; 50 mm Summicron F2 APO' yu almak isterseniz, onun da fiyatı 7000$.
...(fena değil yani)...


For some people it is a dream coming true, for someone is a 'no sense' , the fact is Leica made it and from now on other camera producers have to deal with it. There is only one problem: this dream cost and exactly cost $ 8.000 for body only. If you have other Leica M series the lenses are not a problem but if you need to buy them too prepare to spend the same amount of the body for a decent kit of prime lenses or Leica also announced a new lens, that is the 50mm Summicron F2 APO at a price of $7'000.

(not bad)...


Nasıl Çalışır?
How does it work?Leica sıfırdan , yepyeni bir sensör üretmiş: 18 MP. Bu sensör sadece 'gri ölçeğini' kaydediyor.Görüntüler , Adobe' nin Open Digital Negative (DNG) formatını kullanarak , RAW olarak çekilebiliyor. Ya da isterseniz JPEG çekmek de mümkün. ISO mesafesiyse M9'dan iki kat iyi. Bunu yapmak için sensörden renk filtresini çıkartmışlar.Böylece sensöre iki misli ışık çarpıyor bu da daha iyi görüntü kalitesi ve ISO performansı  demek.Yeni Leica M Monochrom' un sensörü yeni tasarlanmış 18 megapixel OCD sensör ki bu da geleneksel Bayer Pattern filtreden farklı. Leica ; 'Bu demek oluyor ki; bu yeni sensör ışığı asla renklere ayırmıyor ve böylece de karmaşık renk algoritmalarına gerek duyulmuyor.' diyor.

Leica made from scratch a new full frame digital sensor, 18 MP, which “record” only gray scale. Images can be shot in a RAW mode, taking advantage of Adobe’s open Digital Negative (DNG) format, as well as offering JPEG. The ISO capability of the new Leica M-Monochrom camera is about two stops better than the Leica M9. They do this is by taking out the color filter of the sensor, allowing twice the amount of light to hit the sensor – allowing for better image quality and high-ISO performance. The new Leica M Monochrom uses a newly-designed 18-megapixel CCD sensor, which has been stripped of the conventional Bayer Pattern filter. "This means that the sensor never separates the light into colors, and subsequently there is no need for complicated color algorithms," says Leica.Leica' nın açıklamasına göre; kamera renkleri 'görmediği' için, her pixel gerçek parlaklık değerinde kaydediliyor ve böylece normal bir renge duyarlı sensöre kıyasla çok daha 'gerçek' ve keskin siyah- beyaz görüntüler elde ediliyor.
Kameranın duyarlık mesafesi 320 ISO'dan 10,000 ISO2ya kadar.

As the camera does not "see" colors, says Leica, "every pixel records true luminance values to deliver ‘true' black-and-white images that are significantly sharper than comparable exposures from a camera with a colour-sensitive sensor."
The camera has a sensitivity range of ISO 320 to ISO 10,000, and features a new raw data histogram display that offers "original, unprocessed and unmodified raw data allowing for precise correction or optimization of exposures."İşte bazı örnekler:
Here some images from this new camera:


No comments:

Post a Comment