Tuesday, May 8, 2012

PORTRE ÇEKİMİ: CÜNEYT METE

Geçtiğimiz haftalarda stüdyoda yine bir 'portre' çekimi vardı. Bu seferki konuğumuz; çoğunuzun Unutma Beni dizisindeki Kenan karakteriyle tanıdığı Devlet Tiyatroları' nın yetenekli ve karizmatik oyuncularından Cüneyt Mete idi.

2 weeks ago we made another 'portrait shooting sesssion' at the studio.This time our model was a talented and a charismatic actor of State Theatres ; Cüneyt Mete, who is also known as Kenan, for his part in the  soap opera Unutma Beni. 


Çekim saatimizi kendisinin yoğun programına uygun bir biçimde akşama aldık. Yorgun olmasına  rağmen, Cüneyt Mete ile çok rahat ve eğlenceli çalıştık. Zaten aktörlerle çalışmak her zaman için çok keyifli.

Because of his crowded timetable , we had to make the shooting in the evening. He was tired after a hard shooting day but anyway working with Cüneyt Mete was joyful and easy. Working with actors is always fun for me. 


Cüneyt'in ihtiyacı tamamen doğal, manipüle edilmemiş, photoshopla 'sündürülmemiş' fotoğraflardı.Biz de bunu yaptık. Doğru ışık ve doğru seti kurmak altın anahtardır. Bir fotoğrafçı aşağıda(stüdyoda) ne kadar doğru bir ışık ve set hazırlarsa, yukarda (bilgisayar başında) da photoshop işiyle o kadar az zaman geçirir. Yine de biraz eğlenmenin kimseye zararı olmayacağını düşünüp, bir iki fotoğrafa biraz 'dokundum'. :)

Cüneyt needed some very natural portrait photos (not manipulated). And we simply gave what he needed. Here the golden key is to prepare the correct lights and the set. The photographer who makes the right set and lights down, in the studio; after needs to spends less time up, infront of the pc for photoshop. Anyway a little fun does not do any harm to anyone. So i 'retouched' some of the photos. :)


Tam olarak çözebilmiş değilim ama stüdyoya gelen herkes  bizim makyaj masasının ışıklarına ve orda fotoğraf çektirmeye bayılıyor.Bu kural Cüneyt Mete için de geçerli oldu. :)

I couldn't quite understand but everyone who comes to studio falls in love with the lights of the make up table and wants me to shoot there. This rule didn't change with Cüneyt Mete either. :)
Kullandıklarım:
Beyaz arka fon
Fon için 2 tane 300lük paraflaş
1 adet 500lük paraflaş (octaboxla)
1 adet 80 wat paraflaş (beautydish)
5 D Mark II Canon

'Backstage' çekimlerini  ise Canon 40 d ile Şirin Giobbi yaptı.


I used: 
White background
2 flash for 300 for background
1 flash for 500 with octabox
1 flash 80 wat with beautydish
Canon 5 D Mark II
Behind the scenes were shooted by Şirin Giobbi with Canon 40 D.