Wednesday, April 11, 2012

CANON EOS 60Da : THE ASTROFLEX CAMERA


Canon 5D Mark III’ ü piyasaya sürmesinin ardından, yepyeni ve oldukça ilginç ve uzun süredir beklenen yeni bir kamerayla karşımızda.Özellikle astronomi fotoğrafçılığı için geliştirilmiş bu yeni kamera: CANON EOS 60Da

After the new model from Canon like the 5D mark III,  there is an interesting, new, long waited, camera for specialist in astronomy: CANON EOS 60Da. 7 yıl aradan sonra bu yeni kamera, Canon Eos 20Da ‘ nın yerini alacak.Bu kameranın en büyük özelliği ise çok özel bir alan olan ‘astronomi’ için üretilmiş olması.

After 7 years this camera replaces the previous model Canon Eos 20Da. This camera is made for extremely specialist photographers: Astronomy.

Canon;  2005 yılında ‘astro-photography’ için özel ürettiği EOS 20Da ile bu piyasada ilk deneyimini kazandı. Bu 7 yıl içinde yeni bir model üretmese bile Canon’ un bu alanda pek bir rakibi de yoktu. Yine de bu zaman içinde teknoloji de kendini geliştirdi.

Canon has experience in this market: in 2005, it started selling the EOS 20Da for astrophotography. Canon hasn't released any successors in seven years, though, and it has no competition in this niche. Meanwhile, technology has improved quite a bit.

Örneğin ; çözünürlük 8 megapixelden 18 megapixele yükseldi. Daha önemlisi maximum ISO da yükseldi. 20Da ,ISO 1,600’  den (yükseltme ayarıyla) ISO 3,200 ‘ e kadar yükselebilirken; 60Da , ISO 6,400 ‘ den , ISO 12,800 ‘e ayarlanabiliyor. Ve yine Canon’ un açıklamasına göre; 60Da ‘ nın hidrojen-alfa duyarlılığı da 20Da ‘ nınkinin hemen hemen  bir buçuk katı daha iyi.

Resolution has jumped from 8 to 18 megapixels, but perhaps more importantly, maximum ISO has increased too. The 20Da reached ISO 1,600 with an extended ISO 3,200 mode, but the 60Da reaches ISO 6,400 with an extended ISO 12,800 setting. And Canon said today the hydrogen-alpha sensitivity is about one and a half times better with the 60Da than the 20Da.
Canon belli ki bu kamerayı üretirken çok uğraşmış. Özellikle infra-red filtresinin hidrojen-alfa dalgaboyu (650 nm) duyarlığı ,kameranın gece gökyüzü çekimlerinde, gaz elementlerini kolaylıkla yakalamasını sağlıyor.

Canon worked on this special camera,  specially on the infra-red filter,  to have the camera more sensible to the  hydrogen-alpha wavelength (656nm) which  helps  a lot to catch more details of the gas elements on the night sky.

İnfra-red filtresi üzerinde en çok çalışılan konulardan biri olmuş. Yeni filre, normal DSLR ‘ ye oranla hidrojen-alfa dalgaboyuna 3 kat daha duyarlı hale getirilmiş. Hidrojen-alfa dalgaboyu ; hidrojenin kızarmasıyla yayılan bir tür ışıktır. Örneğin; nebulaya belirgin kırmızı parlaklığını veren budur.

The infra-red filter is one of the  areas that has received considerable rework. The new filter has been designed to be almost 3 times more sensitive to Hydrogen-alpha wavelength than a regular DSLR. Hydrogen-alpha wavelength is the kind of light , emitted by glowing hydrogen, that gives, for example, nebulae their distinct red glow.
Bu kameradaki 18 MP ‘ lik sensör , normal Canon 60 D ‘ dekinin aynı gibi görünse de arada iki büyük fark var:
Yeni LOW-Pass Filtre infra-red dalgaboyunu daha net görmeyi sağlıyor ( % 20 daha iyi) .
İkinci olaraksa noise/gürültü ‘ deki ciddi azalma ki bu da gece çekimlerindeki en önemli öğe.

The sensor of this camera is 18 MP ,  which is also used on the normal Canon 60D. The differences  are:
new LOW-Pass Filter allows  to reproduce better,  the frequency of infrared ( 20% more efficient and sensible comparing to normal filter) .And really high noise reduction; the essential element for the long exposure night shot.

İyileştirilmiş sensörünü ve modife edilmiş IR filtresini bir kenara bırakırsak, 60Da da, 60D ‘nin her anlamda bir kopyası. Ayrıca Canon ; uzun saatler süren çekimleri de unutmamış ve RA-E3 kumandanın yanına bir de AC adaptor koymuş.

Other than a refined sensor and a modified IR filter, the 60Da resembles its 60D counterpart in almost every respect. Canon has bundled the RA-E3 remote controller adapter along with an AC adapter kit for those,  who nedds to shoot exposures that lasts for  hours. 


EOS 60Da bu ayın sonunda piyasaya çıkacak ve 1,499 US$ ‘dan satışa sunulacak.

The EOS 60Da is going to be available later this month for US$1,499