Friday, March 30, 2012

DİVAN ÇUKURHAN OTEL - ULUS


Divan Çukurhan Otel; Ankara’ nın eski ve tarihi mahallesi ULUS’da Ankara Kalesinin büyük giriş kapısının karşısında yer
alıyor.


Divan Çukurhan Otel is an amazing hotel in the most historical and ancient neighborhood of Ankara: ULUS, just in front of the big door entrance for the Ankara Castel.

Otelle ilgili daha geniş bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.divan.com.tr/TR/Hotel-Destinations/Divan-Cukurhan/

You can find more information about the hotel here: http://www.divan.com.tr/TR/Hotel-Destinations/Divan-Cukurhan/

500 yıllık bu mekan eskiden kervansaray olarak kullanılıyormuş.Şimdilerde tamamen restore edilen mekan gerçekten görmeye değer.3 gün süren çekimler boyunca (gün doğumu ve günbatımı dahil) ; otelin içini, dışını ve restoran bölümünü tamamıyla çektik.


It has more than 500 years and was a caravansaray,now is totally renewed and the interiors are amazing.The shot was taken for the interiors, external and restaurant.It was a job of 3 days, including sunrise and sunset shooting for external.Bu çekim için ,iç mekanlarda flaş kullanmasak da, tabii ki bazı ek ışıklara ihtiyaç duyduk.Bu projede ; soft box içine yerleştirilmiş, 5700k devamlı ışık kullandım ki bu hem çok güçlü hem de çok az elektrik harcıyor. Her bir soft box’ ta 85 watt’ lık 2’ şer lamba vardı( 600 watt’ a eş değer). Tabii ki her oda için tek tek beyaz dengesi test edildi.

For the interiors, in this case, we didn’t use flashes, some supplementary light sometimes was needed of course. For this assignment I prepared some 5700k continue lights ( low electricity consumption, powerful),inside a soft box. In each soft box there was 2 bulb of 85 watts ( 600 watts equivalent). In every single room the white balance card was used with a shoot.
Çekimin genelinde tripodlar ve kumanda kullandık. HDR tekniği kullanmadık ama konsept aynıydı.Fotoğrafların çoğu 0EV olarak iyi olsa da, bazıları için –örneğin avize ya da çerçeve gibi nesneler için) post prodüksiyonda 0EV ile +-2EV fotoğrafları birleştirdik ki mekanın atmosferini daha iyi bir ışıkta verebilelim.Most of the shooting was done with tripods and remote shooter and always in bracketing of +-2 EV.We didn’t use HDR technique, but the concept is the same. Most of the photos are good in 0EV, but some particular, some lights for example or some frame we mix in post production, to have all the ambient and the room in good light.Kullandığım mak


ina: Canon 5D Mark II.

Lensler: Canon L series 17-35 mm f 2.8,

Canon L series 24-105 mm.The camera was a Canon 5d mark II

the lenses in this case was:

Canon L series 24-105 mm.

Canon L series 17-35 mm f 2.8,,

Panoramik fotoğraflar ise ,ayrı ayrı 8 karenin birleşiminden elde edildi .

The Panorama pictures is the stitching of 8 different photos , I think is amazing.

Bu çekim Garaj Tasarım için yapılmıştır. http://www.garajtasarim.com/

No comments:

Post a Comment